Blog

Home  /  Dijital Pazarlama   /  E-Ticarette Dijital Pazarlama Yöntemleri

E-Ticarette Dijital Pazarlama Yöntemleri

Dijital pazarlama konusuna gireceksek bir derya deniz içindeyiz diyebiliriz. Reklamlardan reklam teknikleri ve içerikleri başlı başına bir iş iken, SEO çalışmalarıda bir o kadar geniş yelpaze sunuyor.

İnternet reklamları ve SEO dijital pazarlamanın en temel taşları. Ancak bunların dışında sosyal medya, mailing, sms, Youtube ve daha nicelerini kullanmanız satışlarınızda başardığınız artışın devamlılığını sağlayacaktır.

Tüm bu satış-pazarlama kanallarını kullanmak çok iyi bir iş bölümü ve organizasyon gerektirir.

Özetleyecek olursak;

İyi bir grafiker satış görsellerinizi her kanala uygun biçimde tasarlayabilmeli ve yaratıcı bir zekaya sahip olması gerekir. Yaratıcı değilse rakipleri kopya edecektir 🙂 Hiç yoktan iyidir.

Adwords reklamları yaparken, çok iyi bir optimizasyon size her daim kazançlı bir satış sağlar. Mesela kalite puanlarınız iyiyse tıklama başı maliyetleriniz o kadar düşer. Reklamlarda her tıklama para olduğu için, bu işi tecrübesiz kişilere sakın emanet etmeyin! Yoksa paranız her saniye boşa akıp gider.

SEO, elle tutulmaz ama gözle görülür. Bu nedenle sürekli analiz ve takip edilerek ne yöne doğru sürüklendiğinizi bilmelisiniz. Yine tecrübeli bir SEO ile çalışmanız size sürekli kazanç getirecektir.

Sosyal medya, her zaman canlı ve samimi bir yönetim, tüm ilgileri üzerinize çekecek ve takipçileriniz katlanarak çoğalacak. Gerisi satış ve bol kazançlar getirir.

Mailing, yöntemlerimiz içerisinde en düşük dönüşüm oranına sahip bir pazarlamadır. Ama akılda kalırsınız, algılar üzerinizde olur. Yani markalaşmada baharattır diyebiliriz.

SMS konusunda, eğer size uygun bir hedef kitleniz varsa ve gerekli izinler sağlanmışsa çok etkili olabilir. İndirimler, kampanyalar, ilginç duyurular kitleleri size çekecek çok etkili bir yöntemdir.

Youtube, Google arama motorundan sonra gelen en büyük arama motorudur. Tanıtımlar, bilgiler, anlatımlar tüm bilgiyi Youtube sayesinde kitlelere ulaştırabilir, akılda kalıcı videolar ile abone sayınızı arttırabilirsiniz. Tabi iyi bir çekim, iyi bir ses ve montajı unutmamak lazım.

Dijital pazarlamada artık klasikleşmiş olan bu yöntemlerin dışında aklınıza gelebilecek her kanal kullanılabilir. İşletmenize en fazla gelir sağlayacak hangi kanal ise o kanal üzerine uzmanlaşmak doğru bir davranış olacaktır.

Örnek vermek gerekirse;

Mahalle arasında bir terzi, müşterilerini arttırmak için tüm çevresine broşür dağıtabilir. Ama aynı zamanda civar mahallelerden müşteri kazanabilmek için arama motorlarına adres kaydı ile internet aramalarında bölgesel olarak daha fazla kişiye ulaşacaktır. Bunun dışında sosyal medyada Facebook ve Instagram uygulamalarını kullanarak yine yakın çevresine işletmesini tanıtabilir ve zamanla müşterini arttırır.

İşte anlatmak istediğimiz bu yöntemler arasında hangisi daha başarılıdır bunu gözlemleyip en etkin olanını en iyi şekilde kullanılmalıdır.

Yazar: Oğuzhan Arkan