Blog

Home  /  E-Ticaret   /  CDN Özellikleri ve Faydaları

CDN Özellikleri ve Faydaları

E-Ticaret sitelerinde dönüşüm performansını arttırıcı en önemli etken site hızıdır. Bunu sağlayan ise güçlü CDN sunucularıdır.

CDN desteği için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

CDN (Content Delivery Network) Sunucu Nedir?

CDN, sitenizin mevcut sunucusu haricinde resim ve diğer site klasörlerinizi barındırarak sitenizin yüksek performansta çalışmasını sağlar.

CDN sunucular, Türkiye ve dünyanın farklı lokasyonlarında bulunan network ağıdır. Web sitenizin çalıştığı IP lokasyona en yakın CDN sunucusu devreye girer ve yüklenmiş olan statik içerikler çalışmış olur. Böylece milisaniyelerin önemli olduğu süre hem kullanıcılar tarafından hemde web site sahipleri için yarar sağlamış olur.

Çalışma mantığı; Site açılışınında resim, Js dosyaları, videolar vb statik içerikler, CDN denilen farklı sunucularda çalışır. Bu nedenle sitenizde sadece kodlar açılacağı için sayfalarınız hızlanır, sayfa geçişleri daha seri duruma gelir.

CDN Faydaları

  • Site açılış ve sayfa gezinme hızı artar.
  • Site hızı (page speed) artması sonucu arama motorları tarafından +değerlendirilir, bu nedenle siteniz arama motorlarında üst sıralara taşınır.
  • SEO çalışmalarına direk fayda sağlar.
  • UX(kullanıcı deneyimi) artar, alışveriş dönüşüm oranı yükselir.
  • Mevcut sunucunuzda trafik yükü azalır, maliyetleriniz düşer.

CDN Fiyatları

CDN fiyatları sitenizin trafik kullanımına göre fiyatlandırılmaktadır. CDN sunucular kullanılan marka ve özelliğine göre değişiklik göstermektedir. Size en uygun CDN sunucusu için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

 

Örnek Trafik Kullanımı ve CDN İhtiyacı

Web sitenize günlük 1000 tekil giriş olan bir E-Ticaret sitesi için 2 TB limitli CDN sunucusu yeterlidir.

Bu yeterlilik duruma göre değişkendir. Yurt dışı trafiğinizin fazla olması, içeriklerinizde çok fazla görsel ve videoların olması bu durumu değiştirmektedir.

Site trafiğinizin artması halinde limitlerde değişiklik yapılabilir.

Bazı CDN Firmaları

CDN Merkezi (cdnmerkezi.com)

CDN Türkiye (cdnturkiye.com)

Akamai

DoraBase

Amazon CloudFront

CDN77

BitGravity

Fastly

MaxCDN

Yazar: Oğuzhan Arkan